Charbel Music Ensemble - Zespół Muzyki Dawnej

Krzysztof Sokołowski

viola da gamba i kontrabas barokowy,

Jest kontrabasistą w Filharmonii Świętokrzyskiej – I głos solowy. Od wielu lat pasjonuje się muzyką dawną, w szczególności z okresu baroku. Gra na kontrabasie barokowym i violi da gamba. Gry na gambie uczył się u wybitnego gambisty z Czech – Petra Wagnera. Swoje umiejętności nieustannie doskonali podczas kursów muzyki dawnej w Polsce i zagranicą. Partię continuo realizował z tak wybitnymi muzykami jak Nicholas Parle, Paul Esswood, Philippa Hyde, Benjamin Bayl, Robert Hugo, Zbigniew Pilch.

Współpracuje z wieloma zespołami – Accademia Dell’ Arcadia, La Tempesta, Sinfonia Nordica, Baroque Collegium Musicum, Polska Orkiestra XVIII Wieku, Charbel Music Ensemble. Bierze udział w festiwalach kantatowo – oratoryjnych w Polsce i za granicą – Varażdin Baroque Evenings. Dokonuje z zespołami nagrań płytowych między innymi dla Jasnogórskiej kolekcji muzyki dawnej – Musica Claromontana.

Realizował partię continuo podczas nagrań „Passio Christi” Christiana Freislicha z Goldberg Baroque Ensamble. Płyta ta otrzymała w 2013 roku muzyczną nagrodę – Fryderyk w kategorii muzyki oratoryjnej.

Jest twórcą letniego festiwalu na Mazurach – Giżycko Baroque Festival oraz festiwalowej orkiestry Masovia Baroque Orchestra.

Gra na violi da gamba – kopii instrumentu (7 strun) Michael Collichon 1683 roku wykonanej przez Petra Zdrażila z Pragi oraz kontrabasie barokowym austriackiej manufaktury „Adolf Stowasser” Instrumenten-Fabrik, Graz z ok. 1890 roku.

Otrzymał Nagrodę Świętego Brunona patrona Giżycka w kategorii Kultura 2017.