Charbel Music Ensemble - Zespół Muzyki Dawnej

Jolanta Sosnowska

skrzypce (Wiedeń)

Polska skrzypaczka, artystka niesłychanie wszechstronna, obdarzona wyjątkową wrażliwością muzyczną. Jest absolwentką polskich i zagranicznych uczelni wyższych. Ukończyła z wyróżnieniem UMFC w Warszawie, a także University of Illinois w USA i Konserwatorium Wiedeńskie, gdzie oprócz skrzypiec współczesnych ukończyła studia wykonawstwa historycznego. Jej profesorami i mentorami byli Mirosław Ławrynowicz i Sibbi Bernhardsson oraz Wolfgang Marschner i Rugierro Ricci, a także Gunar Letzbor i John Holloway.

W roku 2015 obroniła pracę doktorską w swojej uczelni macierzystej w UMFC w Warszawie i otrzymała tytuł doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej – Instrumentalistyka (promotor – prof. dr hab. Andrzej Gębski). Ukończyła również studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim z zakresu Marketingu Kultury na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych.

Jej charyzmatyczne interpretacje, niezwykła ekspresja i subtelność – to wszystko zjednuje wykonawczyni zachwyt publiczności i przychylność krytyków. Jej pasją jest kreowanie muzyki zapomnianej oraz twórcza współpraca z kompozytorami współczesnymi w odkrywaniu nieznanych możliwości sonorystycznych skrzypiec. Jako solistka Sosnowska występowała niemal na wszystkich kontynentach, jest zapraszana jest na wiele festiwali międzynarodowych wśród których można wymienić „Innsbrucker Festwochen der Alten Musik” w Tyrolu czy prestiżowe „Resonanzen” w Wiedniu. Była gościem podczas Festiwalu Tartiniego w Słowenii, festiwali „Musica Antiqua Festival” w Belgii, „Vensyssel Festival” w Danii, „The Jerusalem Festival” w Izraelu czy też „Conciertos de Bellas Artes“ w Meksyku. Występowała także w Concertgebouw w Amsterdamie, w National Center for the Performing Arts w Pekinie oraz w Teatro Municipal w Limie.

Sosnowska z ogromnym zaangażowaniem oddaje się wykonawstwu muzyki zapomnianej i nowej od baroku do współczesności. W roku 2017 roku skrzypaczka powołała do życia w Wiedniu autorski cykl koncertowy „Musik ZuHause” a w roku 2021 „Barockvioline unentdeckt”, w ramach którego wykonuje nieznaną muzykę barokową z austriackich archiwów i bibliotek. Artystka zajmuje się na szeroką skalę także muzyką nową. Ma na swoim koncie liczne prawykonania dedykowanych jej dzieł takich kompozytorów współczesnych jak Akos Banlaky, Veronika Meyer, Peter Rompf, Mons Takle, Nikolet Burzyńska, Marcin Tadeusz Łukaszewski czy Marian Sawa. Aktywność solową skrzypaczki dopełnia współpraca z wiodącymi zespołami muzyki dawnej – austriackimi i szwajcarskimi, takimi jak: Ars Antiqua Austria, Die Freitagsakademie Bern i La Cetra Basel. Ponadto artystka jest gościnnym koncertmistrzem takich formacji jak Tiroler Barockinstrumentalisten, Pandolfis Consort czy Orchester von St. Augustin z siedzibą w Wiedniu.

Dorobek fonograficzny Sosnowskiej obejmuje nagrania ponad 30 płyt CD dla takich wytwórni fonograficznych jak Acte Prealable, Deutsche Grammophon, Gramola, Naxos Pan Classics, Sony Classical czy For Tune, która wydała jej płytę z muzyką barokową „baRock & vienna” oraz dwie płyty z serii „Beauty Dancing”. Jej płyty otrzymywały nominację do nagrody FRYDERYK (2004 i 2017).

Jolanta Sosnowska zapraszana jest regularnie do prowadzenia wykładów i kursów mistrzowskich na całym świecie, m. in. w Conservatorio National de Musica w Meksyku, w ramach Sommer Musikakademie Lilienfeld (Austria), na Słowacji (Bańska Bystrzyca), a także na uczelniach muzycznych w Polsce. Była stypendystką holederskiej fundacji Jumpstart Junior (2010) oraz Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego (2021). Artystka jest laureatką konkursów międzynarodowych takich jak Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. P. Rollanda w USA i  Międzynarodowy Konkurs im. H. Bibera w Austri.

Warszawski kompozytor Piotr Tabakiernik w roku 2021 dedykował Jolancie Sosnowskiej unikatowe dzieło – cykl 21 „Nowych Sonat Różańcowych” w dziewiętnastu skordaturach łącząc eksperyment i techniki współczesne z tradycjami wykonawczymi Baroku. W przyszłości ukaże się także nowa płyta CD Sosnowskiej zatytułowana: „Antonio Caldara – Complete Violin Sonatas”.

Jolanta Sosnowska